Kamień kolejowy

Greenloggy opracowało innowacyjną technologię utylizacji tłucznia kolejowego, eliminując skażoną wierzchnią warstwę i umożliwiając jego ponowne wykorzystanie. Proces odbywa się na miejscu inwestycji, co znacząco obniża koszty transportu i składowania, zmniejsza wpływ na środowisko oraz pozwala zaoszczędzić nawet 50% w porównaniu do tradycyjnych metod.
Tłuczeń kolejowy z modernizowanych odcinków linii kolejowych stanowi odpad niebezpieczny, ponieważ miał styczność np. z drewnianymi podkładami kolejowymi, nasączonymi kreozytem, był narażony na wszelkie substancje wyciekające z cystern i wagonów kolejowych jak smary, oleje, substancje ropopochodne, chemikalia i wiele innych niebezpiecznych i trujących środków. Po wielu latach tłuczeń posiada warstwę mocno skażoną i stanowi odpad niebezpieczny o kodzie odpadowym 170507*.

01

Problemy z tłuczniem kolejowym

Na dzień dzisiejszy brak jest odpowiednich technologii utylizacji tłucznia, które zapewniałyby skuteczne pozbycie się z niego wierzchniej warstwy zanieczyszczonej. Kamień sam w sobie jest nienasiąkliwy więc problemem jest jego wierzchnia warstwa, która czyni go po wielu latach odpadem niebezpiecznym. Taki odpad powinien być poddany procesowi utylizacji, aby nie wpływał negatywnie na środowisko naturalne . Na chwilę obecną tłuczeń jest wybierany z nasypu, transportowany na odpowiednie hałdy i tam utylizowany. Proces ten jest bardzo drogi ze względu na transport oraz konieczność składowania w miejscach z odpowiednią decyzją środowiskową. Do celów inwestycyjnych dodatkowo konieczny jest zakup nowego tłucznia co pomnaża koszty.
Firma Greenloggy Gravel znalezła na ten problem rozwiązanie! Firma wraz z Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie opracowała technologię, która pozwala oszczędzić czas a przede wszystkim olbrzymie koszty dot. utylizacji tego niebezpiecznego odpadu.

02

Technologia

Proces polega na ocieraniu wierzchniej warstwy tłucznia w specjalistycznych otaczarkach z dodatkiem precyzyjnie dobranych mieszanek krzemionek.

Z tłucznia zostaje otarta wierzchnia, zabrudzona i skażona warstwa po czym na końcu procesu otrzymujemy czysty kamień w praktycznie identycznych proporcjach w dalszym ciągu z ostrymi krawędziami, nadający się do dalszej podbudowy pod torowiska. Tłuczeń nie traci żadnych właściwości fizycznych, nadal spełnia wszelkie normy dopuszczające go do wtórnego użycia. Z każdej otartej tony tłucznia uzyskujemy ok 35 kg pyłu, który w dalszym ciągu jest odpadem niebezpiecznym. Pył jest separowany i i używany w innych procesach. Cały proces utylizacji zakończony zostaje stosownym Certyfikatem.

03

Korzyści ze stosowania naszej technologii

Proces utylizacji odbywa się na terenie lokalizacji inwestycji, nie ma zatem konieczności transportowania ani składowania tłucznia do miejsc utylizacji. Jak wiadomo tłuczeń jest materiałem bardzo ciężkim i transport na duże odległości stanowi olbrzymi koszt w całym procesie utylizacji. Transport tłucznia o charakterze odpadu niebezpiecznego także wymaga odpowiednich zezwoleń. Samo składowanie tłucznia na odpowiednich składowiskach wymaga wniesienia kaucji do Urzędu Marszałkowskiego w wysokości ok 1500 zł za każdą tonę co przekłada się wprost na cenę jednostkową utylizacji każdej tony odpadu i konieczność zaangażowania ogromnego kapitału w proces.
Instalacja opracowana przez Greenloggy Gravel jest mobilna, może być dostarczona w dowolne miejsce na naczepach samochodowych lub wagonach kolejowych. Można ją także przemieszczać w trakcie postępu prac w dalsze miejsca inwestycji. Opracowana przez nas technologia pozwala przyspieszyć cały proces utylizacji tłucznia ale przede wszystkim pozwala oszczędzić olbrzymie środki finansowe a co za tym idzie przekłada się to na bardziej konkurencyjne ceny finalne w całym procesie inwestycji, która uwzględnia koszty utylizacji odpadu.
Technologia, którą proponujemy pozwala na wykorzystanie tłucznia oczyszczonego, tj. pozbawionego statusu odpadu niebezpiecznego, do ponownej podbudowy. Tłuczeń nie traci swoich właściwości fizyko-chemicznych i posiada certyfikat odpowiednich instytucji pozwalających na ponowne użycie go do podbudowy.

04

Oszczędności ze stosowania naszej technologii

Dużą przewagą naszej technologii są niskie koszty utylizacji. Przy opracowanej metodzie i wykonywaniu usługi przetworzenia na placu budowy jesteśmy w stanie istotnie zredukować koszty. Sam koszt przetworzenia może być niższy o ok. 50% w stosunku do obecnie stosowanych metod. Kolejną oszczędnością jest brak konieczności transportu tłucznia do stacjonarnej instalacji do utylizacji, niejednokrotnie zlokalizowanej w oddaleniu o setki kilometrów. Następna oszczędność polega na braku konieczności zakupu nowego tłucznia i ponownemu transportowaniu go na miejsce inwestycji.
Reasumując, PKP PLK jako inwestor oraz jej generalni podwykonawcy mogą zaoszczędzić ogromne środki w skali budżetów inwestycji.
W GreenLoggy dążymy do stworzenia dynamicznego i zrównoważonego rynku energii, który jest korzystny zarówno dla naszych klientów, jak i dla środowiska.

O nas